آستان جانان
وظايف منتظران 2

پيشكش به آنان كه با آرزو زيستند
و از درس انتظار ،
يك جمعه غيبت نكردند ...

ميلاد حضرت علي اكبر (ع) مباركباد


2ـ پيراستگي از بدي ها و آراستگي به خوبي ها
وظيفه مهم ديگري كه هر شيعه منتظر بر عهده دارد پيراستن خود از خصايص ناپسند و آراستن خود به اخلاق نيكوست .
چنانكه در روايتي از امام صادق ، (ع) نقل شده ، آمده است : هر كس دوست مي دارد از ياران حضرت قائم (ع) باشد بايد كه منتظر باشد و در اين حال به پرهيزكاري و اخلاق نيكو رفتار نمايد ، در حاليكه منتظر است ، پس چنانچه بميرد و پس از مردنش قائم (ع) ، به پاخيزد ، پاداش او همچون پاداش كسي خواهد بود كه آن حضرت را درك كرده است ، پس كوشش كنيد و در انتظار بمانيد ، گوارا باد بر شما اي گروه مشمول رحمت خداوند !
امام عصر (ع) نيز با توجه به ناگهاني بودن امر ظهور همه شيعيان را در زمان غيبت به انجام اعمال پسنديده و دوري از اعمال ناپسند فراخوانده ، مي فرمايند : پس هر يك از شما باير آنچه را كه موجب دوستي ما مي شود ، پيشه خود سازد و از هر آنچه موجب خشم و ناخشنودي ما مي گردد ، دوري گزيند ؛ زيرا فرمان ما به يكباره و ناگهاني فرا مي رسد و در آن زمان توبه و بازگشت براي كسي سودي ندارد و پشيماني از گناه كسي را از كيفر ما نجات نمي بخشد .
موضوع تهذيب نفس و دوري گزيدن از گناهان و اعمال ناشايست ، به عنوان يكي از وظايف منتظران در عصر غيبت ، از چنان اهميتي برخوردار است كه در توقيع شريفي كه از ناحيه مقدسه حضرت صاحب الامر به مرحوم شيخ مفيد ، صادر گرديده ، اعمال ناشايست و گناهاني كه از شيعيان آن حضرت سر مي زند ، يكي از اسباب و يا تنها سبس طولاني شدن غيبت و دوري شيعيان از لقاي آن بدر منير شمرده شده است : ... پس تنها چيزي كه ما را از آنان ( شيعيان ) پوشيده مي دارد ، همانا چيزهاي ناخوشايندي است كه از ايشان به ما مي رسد و خوشايند ما نيست و از آنان انتظار نمي رود .
بايد توجه داشت كه ما تنها زماني مي توانيم خود را منتظر امام عدالت گستر و پيرو او بدانيم كه در زندگي فردي و اجتماعي خود ، راه و روش مورد نظر او را اجرا كنيم !
برخي منابع كه با مطالعه آنها مي توان به الگوي مطلوب براي اخلاق و رفتار مورد نظر ائمه معصومين دست يافت عبارتند از :
1ـ دعاي ” مكارم الاخلاق “ امام سجاد (ع) ؛ اين دعاي شريف كه در صحيفه سجاديه ( دعاي بيستم ) و در پايان كتاب مفاتيح الجنان ، شيخ عباس قمي آمده ، يكي از بهترين منابع براي شناخت فضايل و رذايل اخلاقي است .
2ـ دعاي امام زمان (ع) ، اين دعا در مفاتيح الجنان نقل شده و با جمله ” اللهم ارزقنا توفيق الطاعه ... “ آغاز مي شود . دعاي ياد شده كه از امام زمان (ع) نقل شده است از جمله دعاهايي است كه مي تواند به ما تصويري روشن از شيعه منتظر ارايه دهد و ما را با انتظارات امام از شيعيانش آشنا كند .
برگرفته از كتاب : فرهنگ انتظار ، نوشته ابراهيم شفيعي سروستاني ، انتشارات موعود .

لطفا بدون تعارف به من بگيد كه سبك نوشتن متن هاي قبلي ام رو بيشتر دوست داشتيد يا الان ؟ راستي يه مطلب ديگه هست كه مي خوام خدمتتون عرض كنم ؛ يكي از دوستان خوب به من نظر داده بودند كه منتظران مصلح خود بايد صالح باشند كه اين نيز از فرمايشات رهبر هم هست . درسته ولي اونهايي كه خودشون مي دونن چه قدر گنه كارن و دوست دارن به بهونه بقيه يك كمي خودشون رو اصلاح كنن چي ؟ !!!
التماس دعاي بي كران از شما موعوديان عزيز ... ( اين دفعه سفارشي تر از هميشه ) ممنون (:

بی همگان به سر شود بی تو بسر نمی شود
داغ تــو دارد ايـــن دلـــم جـای دگـــر نمـی شود


تا بعد ...

...

پيام هاي ديگران()     link     ۱۳۸۱/٧/٢٦ - پری ناز